Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Masz możliwość wyłączenia ich w przeglądarce. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyZaloguj
projekt budowy PC oszczednego i multimedialnego
Idź do strony 1, 2  Następny 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum TrackMania Poland Strona Główna » Vox Populi » Off-Topic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
[POL] Jakub
Pradziad żuli - żywa legenda


Dołączył: 04 Cze 2006
Ostrzeżeń: 15
Posty: 4774



PostWysłany: 16 stycznia 2009, 17:01    Temat postu: projekt budowy PC oszczednego i multimedialnego Odpowiedz z cytatem  

siema,

chcialbym dziś przedstawic projekt budowy PC, nad ktoyrm myslalem już dluzej, a wlasnie dziś zamuwilem ostatnia jego czesc.
ciekawe w tym wszystkim może być fakt, ze chodzilo mi na jednej stronie o w miare mocnego PC, który da sobie rade z grami, video itp, ale także o cichy i co najwazniejsze oszczedzajacy prad komputer, który do tego wszystkiego nie kosztuje za wiele.

nie chodzi o zadne chwalipienstwo (jestem pewny, ze wielu z was ma dużo drozszy i lepszy sprzet), ale naprawdę o przedstawienie projektu HTPC (home theatre personal computer), o których robi się ciegle glosniej, jak mozna czytac na miedzynarodowych forach fachowych (odrazu dodaje, ze moj projekt jest coś miedzy HTPC i normalnym PC, wiec nie czysty HTPC, ale jednak ma dużo jego charakterystyk).
nazwijmy go wiec w tym wypadku multimedialny PC, co może raczej pasuje.

także chcialbym jeszcze dodac, ze to nie ma być jakas reklama dla podanych firm i ze taki PC mozn asobie zbudowac calkiem inaczej i pewnie lepiej.

WSTEP:
mi osobiscie chodzilo o to, zbudowac PC, który jest MALY, CICHY, OSZCZEDZAJACY PRAD i ładnie się PREZENTUJE NA BIORKU.
pc mial zastapic wszelki inny techniszny sprzet (oprocz zasilacza HIFI) i mial bys wstanie pokazywac filmy HD z dzwiekem Dolby Digital 5.1.

czemu chce oszczedzac prad? po pierwsze place za niego i robi się ciegle drozszy, a po drugie robię coś dla natury bo zuzywanie enregii zawsze ma zly wplyw na nia.

wiem, ze laptopy pala na mniej pradu i ze sa taz bardzo male, ale jednak uzywalem je przez wiele lat i jakos już nie chcialo mi się co roku kupowac nowego, bo bylem nie zadowolony np z karta graficzna, a zmienic się jej nia da (lub bardzo trudno z strata gwarancji).
także nie interesowaly mnie procesory desktopowe intel atom, ktore sa jeszcze bardziej oszczedne, ale poprostu za slabe jak na co, co chce z tym PC robić.

chcialbym wiec przedstawic czesci, na ktore się zdecydowalem i czemu i pokazac wam jak to wyglada. nie pisze na jakiś forach fachowych, wiec zdecydowalem się wyslac to tu, bo tu znam ludzi i wiem, ze także wielu ludzi się interesuje komputerami.


CZESCI i KOSZT:
jako pierwsze kupilem barebone (barebone to jest obudowa z integrowanym zasilaczem i mainboardem).
zdecydowalem się dla asusa o nazwie Terminator3 M3N8200 z plyta główna geforce 8200 na platformie AM2+ (wiec takiej, która w przyszlosci da sobie rade z quadcorem i ddr2 do 1066) i zasilaczem 250 WATT (300 WATT max. power).
ten barebone mial poprostu najmniejsza obudowe, która moglem znalesc, w której miesci się karta graficzna pelnego rozmiaru. poza tym ma calkiem mocna karte graficzna zintegrowana, która bardzo pomaga oszczedzic prozesorowi prad przy ogladaniu filmow w hd, bo robi prace, który bez niej musialby robić processor.
trackmania na tej karcie w srednich ustawieniach da się grać na 1440 x 900 z okolo 40 fps.
najwazniejszy ale punkt dla mnie było wyjscie HDMI na plycie glownej oraz wyjscie digitalne coaxialne dolby digital do wzmacniacza hifi.
zaplacilem za barebona (wiec za obudowe, mainboard i zasilacz) 130 euro.
tu link do sprzetu (na cena nie uwazajcie, kupowalem gdzie indziej).
http://www.alternate.de/html/product/Barebones_Sockel_AM2+/Asus/Terminator3-M3N8200/303532/?tn=HARDWARE&l1=Barebones&l2=Sockel+AM2%2B

jako nastepna rzecz wybralem procesora. chciałem dual cora i zdecydowalem się na AMD Athlon x2 4850e, który jest zbudowany z technologia 65nm i pali maksymalnie 45 WATT.
jak się uzywa technike coolnquiet processor steruje się w dol na idle (surfowanie w necie itp) i zuzywa tylko 22 WATT.
w wersji "boxed" za wentylatorem firmowym zaplacilem 50 euro.
http://www.alternate.de/html/product/CPU_Sockel_AM2_Athlon_X2/AMD/Athlon_X2_4850e/260106/?tn=HARDWARE&l1=CPU&l2=Desktop&l3=Sockel+AM2

ram kupilem GEIL 2GB KIT, wiec 2 razy 1 GB ddr2 800 z latencja 5-5-5-15 z takim chlodzeniem pasywnym (nie znam na to polskiego slowa Smile ).
przy ramie nie da się co oszczedzic pradu, a jak, to tak minimalnie, ze się nie oplaca.
koszt kiedy kupowalem 35 euro.
http://www.alternate.de/html/product/Arbeitsspeicher_DDR2-800/GeIL/DIMM_2_GB_DDR2-800_Kit/125804/?tn=HARDWARE&l1=Arbeitsspeicher&l2=DDR2&l3=DDR2-800

twardy dysk był strasznie trudny wybor.
mialem 500gb samsunga i seagate w domu, ale niestety jak dla mnie było za glosnie (nie chce slyszec klik klak, jak ogladam film).
myslalem dlugo, czy kupic 2,5 calowy laptopowy twardy dysk, ale niestety jest on sporo drozszy, a nie chciałem wyrzucac pieniedzy z okna.
decyzja ostatecznia padla na western digital 500GB SATA2 o nazwie cavier green power, który jest cizszy i zuzywa 40% mniej energii niz normalne dyski twarde.
za to jest trochę wolnieszy, bo zaleznie od potrzeby przelancza miedzy 5400 i 7200 obrotow, ale mi to nie przezkadza.
cena 50 euro.
http://www.alternate.de/html/product/Festplatten_3,5_Zoll_SATA/Western_Digital/WD5000AACS_500_GB/238179/?articleId=238179&tn=HARDWARE&l1=Festplatten&l2=SATA&l3=3%2C5+Zoll

naped optyczny kupilem także od asusa na SATA, po jest on widoczny i pomyslalem sobie, ze czesci który widac niech będą od tej samej firmy, bo to lepiej się prezentuje Smile
mialem pierw naped blu-ray i hd dvd, ale sprzedalem, bo dzięki hackowi Smile mam filmy o jakosci HD na twardym dysku.
tu także nic nie da się oszczedzic pradu.
cena chyba 35 euro. chyba to jest ten na linki, albo podobny:
http://www.alternate.de/html/product/DVD-Brenner_SATA/Asus/DRW-20B1ST/301498/?articleId=301498&tn=HARDWARE&l1=Laufwerke&l2=DVD-Brenner&l3=Serial+ATA

ostatnia czesc karta graficzna. nie potrzebna jakby się uparlo, bo jest już nvidia 8200 onboard, ale jednak chciałem trochę lepsze wyniki benchmarkowe w grach, wiec wiecej fps.
tutaj zdecydowalemm się na ogolnie srednia karte PCI-E 16x ATI 4550 od firmy Gigabyte, która ale jednak daje sobie rade z crysis na 1440x900 na niskich ustawieniach (okolo 35 fps) i co najwazniesze pali maksymalnie tylko 29!!! WATT i kosztuje 50 euro. karta oczywiście jest pasywna, wiec nie robi ani mruku.
to taka:
http://inkpool.de/artikel/ati_576/gigabyte-gv-r455d3-gv-r455d3-512i_89140211/partnerID=1155

koszty suma sumarum mamy 350 euro (okolo 1400 pln), co moim zdaniem nie jest dużo.

WYNIK:
z odpowiednymi kablami HDMI i digitalnymi do dzwieku podlaczylem PC do monitora Samsung 19 cali na biurku i na TV Philipsa 32 calowy HD Ready.
dzwiek podlaczylem do zasilacza mało znanej firmy DiK, do którego jest podlaczonych 5 glosnikow tej samej firmy (subwoofera nie potrzebuje, mam duze glosniki stereo, ktore wydaja wystarczajaco bassu).
do tego jeszcze klawiatura z integrowana myszka bezkablowa aby sterowac PC, jak się siedzi na sofie.
ten sprzet zastepia playery CD, DVD, jakieś tam stereo do muzyki, konsoly do gry itp.
mam tylko 2 technisze bajery w domu, PC i Zasilacz HIFI.
wydalem nie dużo pieniedzy, oszczedzilem na kupowie innych technicznych zabawek i będę oszczedzal na pradzie.

ZDIECIA (jakosc srednia):






PROBLEMY:
zasilacz ma wiatrak, który jest cichy, ale jednak nie az taki cichy jak sobie bym zyczyl.
zatrzymalem raz wiatrak procesora i zauwazylem, ze wlasnie najglosniejsza czesc PC jest wiatrak zasilacza.
wiem, ze sa tez bezwiatrakowe zasilacze, ale jednak sa one trochę drogie i trzeba w tym wypadku miec raczej conajmniej wiatrak na obudowe.

komentarze baaardzo chetnie widziane, bo to moj pierwszy projekt budowy PC i post o czyms takim Smile


Ostatnio zmieniony przez [POL] Jakub dnia 16 stycznia 2009, 19:54, w całości zmieniany 1 raz

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
[POL] oddowicz
Team Poland


Dołączył: 25 Lut 2008
Ostrzeżeń: 1
Posty: 979

Skąd: CA

PostWysłany: 16 stycznia 2009, 17:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

jakub daj jeszcze zdjecie tego supergowienka od tylu ^^
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
[POL] Jakub
Pradziad żuli - żywa legenda


Dołączył: 04 Cze 2006
Ostrzeżeń: 15
Posty: 4774



PostWysłany: 16 stycznia 2009, 17:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

chetnie oddo Smile

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
[POL] ShaDDy
Emerytowany Admin


Dołączył: 11 Sie 2006
Pochwał: 69
Posty: 3570

Skąd: Tczew

PostWysłany: 16 stycznia 2009, 17:11    Temat postu: Re: projekt budowy PC oszczednego i multimedialnego Odpowiedz z cytatem  

Jakub napisał:
Barebone - 130 euro
proc - 50 euro
ram - 35 euro
dysk - 50 euro
naped - 35 euro
grafika - 50 euro


rum z cola - 4,50 euro...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG MSN Messenger
[POL] Jakub
Pradziad żuli - żywa legenda


Dołączył: 04 Cze 2006
Ostrzeżeń: 15
Posty: 4774



PostWysłany: 16 stycznia 2009, 17:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

4,99 za ruma i za cole 50 centow chyba (jakas zal cola i tak nie czuje smaku z rumem).

wiec poprawiam, 355,49 euro.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Winiacz
Pirat drogowy


Dołączył: 13 Cze 2008
Ostrzeżeń: 4
Posty: 806

Skąd: Wałcz

PostWysłany: 16 stycznia 2009, 17:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

to polskie słowo na chłodzenie RAM-u to radiator...

za podobną cenę można złożyć bardzo dobrego PC.
ale ogólnie całkiem fajny komputerek

_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
[POL] oddowicz
Team Poland


Dołączył: 25 Lut 2008
Ostrzeżeń: 1
Posty: 979

Skąd: CA

PostWysłany: 16 stycznia 2009, 17:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

zax tu chodzi zeby stworzyc komputerek [ mi osobiscie chodzilo o to, zbudowac PC, który jest MALY, CICHY, OSZCZEDZAJACY PRAD i ładnie się PREZENTUJE NA BIORKU. ] [ który da sobie rade z grami, video itp, ale także o cichy i co najwazniejsze oszczedzajacy prad komputer, ]
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
[POL] Jakub
Pradziad żuli - żywa legenda


Dołączył: 04 Cze 2006
Ostrzeżeń: 15
Posty: 4774



PostWysłany: 16 stycznia 2009, 18:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

no wlasnie.
amd x2 6000+ bylby za podobna cene, ale te procki pala do 125 WATT.
o to wlasnie NIE CHODZILO.

myslalem, ze wytlumaczylem to wystarczajaco.
nie wysylalbym tego, jakby chodzilo tylko o to, jak zbudowac najsilniesszy PC za pewna cene. to jest dla mnie nie za bardzo ciekawe.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wiśnia
Doświadczony driver


Dołączył: 26 Wrz 2007
Ostrzeżeń: 2
Posty: 210



PostWysłany: 16 stycznia 2009, 18:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

http://www.allegro.pl/item522864773_arctic_cooling_freezer_64_pro_pwm_nowa_wersja_gw6l.html

ja mam taki sam tylko pod pentiuma. jak sobie ustawisz w biosie na najmniejsza ilosc obrotow to naprawdę jest cichutki.

_________________
łapie chwile te słodziutkie... choć krótkie.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
[POL] Jakub
Pradziad żuli - żywa legenda


Dołączył: 04 Cze 2006
Ostrzeżeń: 15
Posty: 4774



PostWysłany: 16 stycznia 2009, 18:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

wiśnia napisał:
http://www.allegro.pl/item522864773_arctic_cooling_freezer_64_pro_pwm_nowa_wersja_gw6l.html

ja mam taki sam tylko pod pentiuma. jak sobie ustawisz w biosie na najmniejsza ilosc obrotow to naprawdę jest cichutki.

akurat wiatrak do cpu mi wlasnie nie przezkadza.
wiatrak na zasilacz jest problemem.
tz on jest cichy, ale ja bym chciał calkiem bez szumu najlepiej Smile

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
P4G Wally
Team Poland


Dołączył: 11 Maj 2006
Pochwał: 1
Posty: 1346

Skąd: Wołomin

PostWysłany: 16 stycznia 2009, 18:44    Temat postu: Re: projekt budowy PC oszczednego i multimedialnego Odpowiedz z cytatem  

damianhhh napisał:
Jakub napisał:
Barebone - 130 euro
proc - 50 euro
ram - 35 euro
dysk - 50 euro
naped - 35 euro
grafika - 50 euro


rum z cola - 4,50 euro...


być debilem nie majac o tym swiadomosci - bezcenne

za wszystko inne zaplacisz karta master card





tak na serio to niezle dzejkop, zazdroszcze ci !

_________________


Siłą sportu jest siła zespołu, lecz pięknem sportu są indywidualności...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
XP marrek13
Zaczyna szaleć na ulicach


Dołączył: 31 Lip 2006
Ostrzeżeń: 3
Posty: 439



PostWysłany: 16 stycznia 2009, 18:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Jakub, wszystko fajnie, ale jeśli przeszkadza Ci wiatrak w zasilaczu, to może warto tenże(wiatrak) wymienić? :>
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
SykeS
Pirat drogowy


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 517


PostWysłany: 16 stycznia 2009, 18:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Jakub napisał:
wiśnia napisał:
http://www.allegro.pl/item522864773_arctic_cooling_freezer_64_pro_pwm_nowa_wersja_gw6l.html

ja mam taki sam tylko pod pentiuma. jak sobie ustawisz w biosie na najmniejsza ilosc obrotow to naprawdę jest cichutki.

akurat wiatrak do cpu mi wlasnie nie przezkadza.
wiatrak na zasilacz jest problemem.
tz on jest cichy, ale ja bym chciał calkiem bez szumu najlepiej Smile

Bywają noce, że bez delikatnego szumu komputera rozchodzącego się po filigranowo oświetlonym przez diodę PC pokoju nie mogę zasnąć Very Happy

Wracając do tematu.

Świetna inicjatywa jakub. Od tego powinniśmy zacząć. Szczególnie wiesz, że podoba mi się inicjatywa z oszczędnością prądu. Przeprowadzałeś już jakieś benchmarki sprzętu? Szczególnie interesują mnie jakieś dokładniejsze wyniki grafiki, bo w przypadku Twojego PC jest to kwestia bardzo ciekawa Smile

Jeszcze raz gratuluję sprzętu.

PS. Obudowa nie podoba mi się w ogóle ;P

_________________
"I Now Walk Into the Wild"
Christopher McCandless

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
*тсω* Meg
Furious Admin


Dołączył: 13 Paź 2007
Ostrzeżeń: 5
Posty: 1107

Skąd: Sopot

PostWysłany: 16 stycznia 2009, 18:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Jakub masz taki sam monitorek jak ja chyba :p

A nie, mój ma 22 " Smile

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
[POL] Jakub
Pradziad żuli - żywa legenda


Dołączył: 04 Cze 2006
Ostrzeżeń: 15
Posty: 4774



PostWysłany: 16 stycznia 2009, 18:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

no wlasnie jakos mi się tez posoba w nocy ten dzwiek wiatraka, uspokaja jakos.
nie zmienie go wiec, ale jakby byla mozliwosc TANIA, może bym się zastanowil.

benchmark na moim systemie zrobilem do tej pory na 3dmark06.
wynik 3,5k, mało w porównaniu, ale watpie , ze da się dużo lepszy wynik punktów/watt.
dla mnie jak najbardziej wystarszajaco i jak już mowilem, na crysis nawet starczy TMNF na srednich ustawieniach okolo 80 fps (zalezy od trasy).

nie mam miarki w domu, ale sadze, ze ten system pali na idle może 60 watt, a na full może 120.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wiśnia
Doświadczony driver


Dołączył: 26 Wrz 2007
Ostrzeżeń: 2
Posty: 210



PostWysłany: 16 stycznia 2009, 18:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

rozkrec zasilacz, kup jakiś zwykly wiatrak i włóż go do neigo. najlepiej jeszce wytnij kratke i gwarantuje ci ze nic nie będziesz slyszal, ja tak zrobilem w starym zasilaczu i naprawdę zero hałasu.

a wiatrak mialem taki pentagramu żółty, b fajny Very Happy

_________________
łapie chwile te słodziutkie... choć krótkie.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
[POL] Jakub
Pradziad żuli - żywa legenda


Dołączył: 04 Cze 2006
Ostrzeżeń: 15
Posty: 4774



PostWysłany: 16 stycznia 2009, 19:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Meg* napisał:
Jakub masz taki sam monitorek jak ja chyba :p

A nie, mój ma 22 " Smile

dokładnie, twoj jest wiekszy.

wybralem go z dwoch powodow:
1. max watt okolo 40
2. 1440x900 rozdzielczosc (to znaczy, ze karta graficzna ma mniej pracy i daje wiecej fps na naturalnej rozdzielnosci niz na monitorze 1680 x 1050 rozdzielczosci, bo musi poprostu mniej pixeli rozliczyc)

ale widze madame meg, ze mamy podobny gust, jak chodzi o wygląd monitorow Smile

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
«RH» PITMaN
Pirat drogowy


Dołączył: 18 Paź 2006
Pochwał: 1
Posty: 813

Skąd: Gdąńśk

PostWysłany: 16 stycznia 2009, 19:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

to fajno sobie żeś jakubie sprawił maszine, jutro trochę upszotne ten swój bajzel i zamieszcze może filmik ze szczególnym wyszczególnieniem dźwięku, bo ja swojej maszyny nie słysze wcale a siedze mniej niż pół metra od niej Smile
_________________



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
[POL] Jakub
Pradziad żuli - żywa legenda


Dołączył: 04 Cze 2006
Ostrzeżeń: 15
Posty: 4774



PostWysłany: 16 stycznia 2009, 19:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

PITMaN napisał:
to fajno sobie żeś jakubie sprawił maszine, jutro trochę upszotne ten swój bajzel i zamieszcze może filmik ze szczególnym wyszczególnieniem dźwięku, bo ja swojej maszyny nie słysze wcale a siedze mniej niż pół metra od niej Smile

pit dawaj namiary, jestem bardzo ciekawy, jak to mozliwe.
a może trzeba jednak uznac, ze nie każdy ma to samo poczucie "glosnosci".
ja jestem tu trochę urazliwy wlasnie.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
*тсω* IrRed
Emerytowany Admin


Dołączył: 15 Wrz 2007
Ostrzeżeń: 1
Posty: 1013

Skąd: Kraków

PostWysłany: 17 stycznia 2009, 9:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Wow Jakub. Serio mi teraz zaimponowałeś. Świetny wybór, super gust. Idealny dobór komponentów. Ze smakiem, z głową. Idealny balans pomiędzy mocą i harmonią smaku ... niech żyje cola z rumem Very Happy Exclamation

A komputerek bardzo ciekawy Wink. Też kiedyś myślałem o złożeniu sobie takiego cacka. Jedyne co bym zmienił to obudowę, bo sam w przypadku takiego urządzenia preferowałbym obudowę leżącą (desktop), bo ładniej się prezentuje przy sprzęcie HiFi.

_________________



h0lus 9:42:39
dobra ja ide kupic duży pokoj

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum TrackMania Poland Strona Główna » Vox Populi » Off-Topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

POWERED BY YARD COPYRIGHT © 2006-2017 TMPL.INFO DESIGNER? JAKI DESIGNER?