Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Masz możliwość wyłączenia ich w przeglądarce. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyZaloguj
Tragedia w rosji
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Następny 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum TrackMania Poland Strona Główna » Vox Populi » Off-Topic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
eXiliado skt7
Pirat drogowy


Dołączył: 15 Sty 2009
Ostrzeżeń: 2
Posty: 920



PostWysłany: 16 kwietnia 2010, 22:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Nie ważna jakim chujem byś nie był, śmierć brata, a w dodatku brata bliźniaka nie jest łatwa. Jestem pewny ,że Jarosław Kaczyński nie będzie chciał kandydować.

Leon - Wszędzie zaznaczałeś swój wiek, nawet jak pisałeś głupoty. Pewnie wiele osób się powstrzymywało się od zjebania cię ,ze względu na wiek(szacunek do "starszych" osób), ale tutaj przesadzasz. Zachowujesz się gorzej od o wiele młodszych osób od Ciebie.

_________________
Człowiek banda
Jak to mawiali starożytni Egipcjanie o grze na gitarze - "Dopiero kiedy szarpniesz strunę na pełnej kurwie, z full pierdolnięciem, poczujesz 100% Szatana"

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
[CDD] mor_olo
RoKsTaR


Dołączył: 12 Mar 2006
Pochwał: 1
Ostrzeżeń: 1
Posty: 2200

Skąd: Wroclaw

PostWysłany: 16 kwietnia 2010, 22:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Od tego ma sztab który podpowie "Jarek, żal żalem, ale przyszłość przyszłością", Jarek jako sprawny polityk rozumie o co toczy się gra i gdzieś tam w głowie wie że cele już są i potrafi rozsądnie pomyśleć.

Moja opinia... Jakoś sobie nie wyobrażam, żeby polityk (ten pomagający Jarkowi) nie wykorzystał takiej katastrofy co to za polityk wtedy... moralny powiecie, ja powiem że d*pa nie polityk Wink

Ew. usłyszał od sztabu "Jarek patrz co się dzieje, jak ty nie zostaniesz prezydentem to to się powtórzy, ten Tusk nic nie zrobi... wiec wykorzystaj tą szansę dla Polski" , tak to całkiem realne imho

_________________
*... i wszystko jasne.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG MSN Messenger
*NS* AnteQ
Zaczyna szaleć na ulicach


Dołączył: 14 Sie 2008
Posty: 271
Skąd: Zgierz/Łódź

PostWysłany: 17 kwietnia 2010, 8:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Tak, ale Jarosław, jak ktoś wyżej napisał, też jest człowiekiem! Raczej mu głupio będzie "podsiąść" brata na fotelu prezydenta... I to jeszcze z takiego powodu.
_________________
Trance to nie tylko muzyka. To styl życia... Słuchając go możesz skakać albo płakać, poczuć przypływ energii lub też wzruszenie i fale wspomnień. Jest jak ocean uczuć - kiedy raz się w nich zanurzysz - utoniesz.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Mały
Zaczyna szaleć na ulicach


Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 379
Skąd: Czarna Białostocka

PostWysłany: 17 kwietnia 2010, 8:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Teraz może mu być głupio o tym myśleć, ale od tego ma swoich ludzi żeby myśleli za niego w planach długoterminowych. Tak jak napisał mor_olo, polityk który nie wykorzystuje swoich możliwości, szybko przestaje być politykiem, takie niestety są zasady tej gry.
_________________



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
«RH» rugger
Doświadczony driver


Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 108


PostWysłany: 17 kwietnia 2010, 10:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Na razie nie wypowiadam swojego zdania na ten temat bo zaraz został bym zjechany, jak zawsze ... No ale znalazłem coś ciekawego pod tym screenem http://screenup.pl/?l=0EC3C2V , skomentujcie jak możecie : ) Zobaczcie na datę, którą zmienili zaraz później i to, że Tusk nawet się wypowiedział przed faktem do którego nie doszło, zastanawiające, że takie coś wypuścili, wpadka lub prowokacja. ; d


edyta:

Chciałem się jeszcze zapytać co sądzicie o tym tekście
http://wyborcza.pl/1,75968,7780346,Zaloba_wedlug_Pospieszalskiego.html
w stosunku do tego filmu (6 części)
http://www.youtube.com/watch?v=VNJm3cp42qk

jak ktoś ma czas to niech obejrzy i się odniesie.

wiem wiem znowu tvp ...

edyta 2:

http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/kraj/1011907-kto-sprowadzil-na-wawel-lecha-i-marie-kaczynskich.html,,0:pag:2
http://www.gazetakrakowska.pl/stronaglowna/244442,markowski-pogrzeb-na-wawelu-to-nasz-pomys,id,t.html

edyta 3:
http://www.youtube.com/watch?v=JfDEAjoo1f4


Ostatnio zmieniony przez «RH» rugger dnia 17 kwietnia 2010, 11:32, w całości zmieniany 3 razy

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
«RH» Egzegezy
Zaczyna szaleć na ulicach


Dołączył: 06 Lip 2008
Ostrzeżeń: 1
Posty: 333



PostWysłany: 17 kwietnia 2010, 10:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Żałosna prowokacja, tyle.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gobis
Lubi ostrą jazdę


Dołączył: 22 Sie 2006
Pochwał: 2
Ostrzeżeń: 1
Posty: 1472

Skąd: przyjdzie Mikołaj?

PostWysłany: 17 kwietnia 2010, 15:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

skt7 napisał:
Leon - Wszędzie zaznaczałeś swój wiek, nawet jak pisałeś głupoty. Pewnie wiele osób się powstrzymywało się od zjebania cię ,ze względu na wiek(szacunek do "starszych" osób), ale tutaj przesadzasz. Zachowujesz się gorzej od o wiele młodszych osób od Ciebie.

Powtarzasz się to raz, a dwa już pisałem o tym szacunku Smile To tak jak teraz z tym smutkiem Waszym.Wczoraj ty chuju, dzisiaj płacze... Wiesz co? Mam to w czterech literach co sobie myśli jeden z drugim.
Edyta:
Podyskutujmy może o tym ?
http://www.youtube.com/watch?v=BT37jYkIGcw
Fake czy prawdziwe?

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
*WDD* CreativePL
Doświadczony driver


Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 238
Skąd: Szczecin

PostWysłany: 18 kwietnia 2010, 14:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Świat po raz kolejny pokazał jak ma Polskę w d*pie. A wszystko zaczęło się od naszego "przyjaciela" murzyna który stiwerdził że nie przyjedzie i posypała się maszyna

Cytat:
Udział w uroczystościach pogrzebowych Pary Prezydenckiej w Krakowie odwołały następujące delegacje zagraniczne:

Egiptu - Minister ds. Współpracy Międzynarodowej Pani Aboulanga Fayza,
Finlandii - Prezydent Tarja Halonen,Hiszpanii - Król Juan Carlos z Małżonką, Premier Jose Luis Zapatero,
Indii - Minister SZ S.M. Krishna,
Irlandii - Prezydent Mary McAleese,
Japonii - Przewodniczący Parlamentu Eda Satsuki,
Kanady - Premier Stephen Harper,
Korei Płd. - Premier Chung Unchan,
Macedonii - Prezydent Gjorge Ivanov,
Meksyku - Minister SZ Patricia Espinoza Cantalleno,
Nowej Zelandii - Gubernator Generalny Anand Satyanand,
Monako - Książę Albert II,
Pakistanu - Minister Obrony Narodowej Ahmad Chaudhry Mukhtar,
Wielkiej Brytanii – Książę Walii Karol
Szwecji - Król Karol XVI Gustaw oraz Minister Spraw Zagranicznych Carl Bildt
Stanów Zjednoczonych - Prezydent Barack Obama
Grecji - Prezydent Geórgios Papandréou
Norwegii - Krol Harald V oraz Minister SZ Jonas Gahr Store
Cypru - Prezydent Demetris Christofias,
Danii - Krolowa Małgorzata i Minister SZ Lene Espersen
Turcji - Prezydent Abdullah Gul
Włoch - Premier Silvio Berlusconi, Przewodniczący Senatu Renato Schifani,
Belgii - Książę Filip,
Luksemburga - Wielki Książę Henryk,
Lichtensteinu - książę Alois,
Estonii - Prezydent Toomas Ilves i Premier Andrus Ansip
Republiki Chorwacji - prezydent Chorwacji Ivo Josipović. Na ceremonii pogrzebowej Chorwację będzie reprezentować Ambasador Republiki Chorwacji Ivan Del Vechio,
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso,
Przewodniczący Rady Europejskiej Herman von Rompuy
Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen
Kuwejtu - Wysłannik Jego Wysokości Emira Państwa Kuwejtu
Afganistanu - Prezydent Hamid Karzaj
Francji - Prezydent Nikolas Sarkozy i Minister SZ Bernard Kouchner
Holandii - Premier Jan Peter Balkenende oraz Książę Van Oranje Willem-Alexander Claus
Austrii -Prezydent Heinz Fischler,
Algierii - Sekretarz Stanu Abdelaziz Belkhadem
Australii - Gubernator Generalna Quentin Bryce
Bułgarii - Prezydent Georgi Parvanov
Afganistanu - Prezydent Hamid Karzaj
Serbii - Minister Spraw Zagranicznych Vuk Jeremic
Chin - Minister Transportu Li Shenglin
Kazachstanu - Przewodniczący Parlamentu Urał Muchamedżnanow
Nigerii - Minister Spraw Zagranicznych Odein Ajumogovia


I nie zwalajcie tutaj na ten durny wulkan bo skoro oni nie mogą przyjechać to dlaczego, z maroka dal rade z keni k**wa czy z kataru ...
Jednym słowem jesteśmy jebani w dupe od kilkuset lat a jutro i tak buzek i tusk podziekują wszystkim i powiedzą że nic się nie stało.

_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
KD Maciuś
Lubi ostrą jazdę


Dołączył: 24 Sie 2006
Ostrzeżeń: 1
Posty: 1669

Skąd: Gdańsk

PostWysłany: 18 kwietnia 2010, 14:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

E tam, najważniejsze, że jest minister przemysłu Iraku i przewodniczący parlamentu (chyba) Mongolii Winner!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
khorinis
Doświadczony driver


Dołączył: 20 Lut 2008
Posty: 242


PostWysłany: 18 kwietnia 2010, 14:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Cytat:
I nie zwalajcie tutaj na ten durny wulkan bo skoro oni nie mogą przyjechać to dlaczego, z maroka dal rade z keni kur** czy z kataru ...


Jak świat ma kogoś w d*pie, to chyba Ciebie : D Ten kolo z Maroka to przyleciał sobie turystycznym sprzęciorem, któremu albo konstrukcja albo wysokość lotu w tym wypadku konieczna do zmiany nie przeszkadzały. Tak samo przelot z Warszawy do Krakowa, CASY z trumnami mógł się odbyć z tego względu, że to nie był samolot odrzutowy i że leciał na innej wysokości.

Skoro nazywasz ten wulkan durnym, to i tych naście krajów europejskich według Ciebie popełniło błąd zamykając przestrzeń powietrzną tak? Jeżeli sądzisz, że to w ogóle nie jest problemem, to przedstaw jakieś dowody na to... I jeszcze najlepiej wytłumacz to tym krajom, że się mylą, skoro masz taką wiedzę.

I jeszcze prosta geografia, te państwa które wymieniłeś to na południe od Polski. A islandzki wulkan dymi sobie z północy.

_________________
"Człowiek uczy się na błędach" - nie jestem człowiekiem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
*WDD* CreativePL
Doświadczony driver


Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 238
Skąd: Szczecin

PostWysłany: 18 kwietnia 2010, 16:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

khorinis skoro tu lubisz być ruchany w dupę przez naszych "przyjaciół" w UE, którzy o wulkanie wiedzieli już parę dni po tragedii w Rosji, i mieli pełna świadomość tego, kiedy i jak dlaczego utrzyma się chmura dymu, ale zamiast tego późnym wieczorem w sobotę woleli powiedzieć : "o nie, nie mogę lecieć nic nie wiedziałem o tej chmurze,ponieważ nasze państwo jest tak zacofane że nie mamy stacji pogody" to pozostaje mi współczuć. Dlatego powinniśmy integrować się z wschodnia częścią europy do której należymy, a nie kupować się w łaski zachodu którzy de facto maja nas w d*pie nie tylko w sprawie pogrzebu, ale w wielu innych poważnych kwestiach. Ale co tam Donek jutro się usmiechnie a połowa państwa Polskiego posra się w gacie jaki to :"Tusk dobry człowiek jest"
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
psoniak
Samochodowy prawiczek


Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 2


PostWysłany: 18 kwietnia 2010, 16:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

polecieli oddać hołd, a złożyli życie. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Cosworth' Abszt
Pirat drogowy


Dołączył: 05 Lis 2008
Posty: 814


PostWysłany: 18 kwietnia 2010, 16:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Skoro z Rzymu prezydent Gruzji wyleciał to jednak jak się chce, to można. Jego żona z Brukseli samochodem jechała nawet Razz. Gdyby nie prezydent Niemiec to można byłoby powiedzieć, że całkowicie by się 'położyli'.
Cóż, na Zachodzie jest kasa, a rząd polski woli ślepo być posłusznym jakimś amerykanom czy głupim brytyjczykom niż spróbować budować bardzo dobre relacje gospodarcze jak i polityczne (te nawet nawet z niektórymi są) z krajami takimi jak Węgry Bułgaria, Rumunia, Macedonia czy nawet Ukraina etc.
Ślepo patrzymy na tę Amerykę i w prezencie dajemy im pokłady gazu łupkowego. Coś jest nie tak.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Outsid3r
Pirat drogowy


Dołączył: 27 Kwi 2008
Ostrzeżeń: 1
Posty: 644

Skąd: Strzelce Kraj./Poznań

PostWysłany: 18 kwietnia 2010, 16:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Patrząc na wypowiedzi Abszta i Creative'a śmiem twierdzić, że u niektórych geografia zdecydowanie kuleje. Piszecie, że z Gruzji przylecieli czy skądś tam, ok. Ale pokazujecie swoją ingnorancję nie tylko w tym , że chmura leci z Islandii w kierunku południowo- wschodnim, ale też w lotnictwie. Ja jak się na czymś nie znam to zamykam dziób na kłodkę. Więc powiedzcie mi "znawcy" jak mieli dolecieć z USA Obama i Merkel? Helikopterem? A może mieli statkiem płynąć :? Czy nie dociera do niektórych, że nawet najmniejszy pyłek może spowodować w silniku odrzutowym "bum"? Zaraz ktoś powie, że z Rzymu można... tak, ofc. Ale jak zauważył Khorinis: jaki to był pułap? Myślicie, że samoloty lecą na wysokości 1 km nad ziemią? Otóż średni pułap dla lotów transatlantyckich wynosi >10km a tam jest największe stężenie więc sorry ale przestańcie pierdolić że mają nas w d*pie.
Nie bronie Jankesów, bo od czasu Obamy mają na nas wyjebane. i też chcę żebyśmy zamiast żebrać w USA to unormować stosunki z Rosją, ale nie jestem politykiem.

BTW. to co zrobili z gazem łupkowym to rzal.pl IMO te złoża są NASZE i i tak będziemy z tego "coś" mieli.

_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Gobis
Lubi ostrą jazdę


Dołączył: 22 Sie 2006
Pochwał: 2
Ostrzeżeń: 1
Posty: 1472

Skąd: przyjdzie Mikołaj?

PostWysłany: 18 kwietnia 2010, 17:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Lepiej że bambusa nie było, nie ma właściwie, gdyż kijowo wyglądałby ten kondukt żałobny z 500 ochroniarzami itd.Pozostałość mogła spokojnie przylecieć, a na upartego mogli i samochodem zapierdalać.Nie będzie bambusa to po co reszta? Wkurza mnie ta amerykańska ślepota.Cieszyłem się przed wyborami jak to chyba Komorowski powiedział :
Bliżej nam do Brukseli, niż to Waszyngtonu
Jak widać bez zmian.Przynajmniej by chujosy wizy znieśli.
Pomimo antypatii patrzyłem w TV na pogrzeb.Muszę przyznać że Kraków spisał się bdb.No ale od jutra, wtorku zaczną się krzyki jak przed tygodniem.Ruszy kampania itd.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maybe.
Pirat drogowy


Dołączył: 12 Maj 2008
Ostrzeżeń: 2
Posty: 582

Skąd: Rumia

PostWysłany: 18 kwietnia 2010, 17:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Dżizus Krajst... Nawet tu widzę powtarzanie sensacyjnych haseł nt. gazu. Aż się załamać idzie, jak hasło powtarzane po stokroć może się niektórym wryć w psyche...
http://www.adamduda.pl/2010/02/10/lupki-a-lupienie-polski/

I tu dochodzimy do wpisu o megaprzekręcie, który można sprowadzić do wątpliwości: Czy to prawda, że w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają samochody?? Odpowiedź brzmi: Tak, to prawda, tylko że nie w Moskwie, lecz w Leningradzie, i nie na Placu Czerwonym, a na Placu Rewolucji, i nie samochody, a rowery, i nie rozdają, a kradną.


A co do Obamy Banany, to wydaje mi się, że on lata tylko i wyłącznie swoim prezydenckim samolotem. Owszem mógłby lecieć wojskowym, na niższym pułapie i ominąć dym, jednak zwiększa się wtedy ryzyko zamachu. Aha... i powiedzcie, że ten dym to pic na wodę tysiącom ludzi koczującym na lotniskach w całej Europie... ręce opadają. Ale w sumie mógł przecież przyjechać samochodem...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Cosworth' Abszt
Pirat drogowy


Dołączył: 05 Lis 2008
Posty: 814


PostWysłany: 18 kwietnia 2010, 17:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Outsid3r napisał:
Patrząc na wypowiedzi Abszta i Creative'a śmiem twierdzić, że u niektórych geografia zdecydowanie kuleje. Piszecie, że z Gruzji przylecieli czy skądś tam, ok. Ale pokazujecie swoją ingnorancję nie tylko w tym , że chmura leci z Islandii w kierunku południowo- wschodnim, ale też w lotnictwie. Ja jak się na czymś nie znam to zamykam dziób na kłodkę. Więc powiedzcie mi "znawcy" jak mieli dolecieć z USA Obama i Merkel? Helikopterem? A może mieli statkiem płynąć :? Czy nie dociera do niektórych, że nawet najmniejszy pyłek może spowodować w silniku odrzutowym "bum"? Zaraz ktoś powie, że z Rzymu można... tak, ofc. Ale jak zauważył Khorinis: jaki to był pułap? Myślicie, że samoloty lecą na wysokości 1 km nad ziemią? Otóż średni pułap dla lotów transatlantyckich wynosi >10km a tam jest największe stężenie więc sorry ale przestańcie pierdolić że mają nas w d*pie.


Wiem, gdzie co jest, nie musisz mi tłumaczyć, ale dokładniej czytaj lub pisz czytelniej - nie napisałem, że ktokolwiek przyleciał z Gruzji --> twoje zdanie: "Piszecie, że z Gruzji przylecieli czy skądś tam, ok" . Mi nie chodzi o to, że przez to, że się nie pojawili na pogrzebie, mają nas w d*pie, bo to wiem z historii. Jak pokazuje przykład Saakaszwilego, jego małżonki, delegacji z Północnej Afryki, nawet prezydenta Niemiec (przyleciał helikopterem), że jednak można. Denerwuje mnie tylko, że media wciąż żyją tematem: Chmura uniemożliwiła Obamie uczestnictwo w pogrzebie itp. Nie mógł, bo nie mógł i ok. Niech lepiej napiszą o tych, co się pojawili.

Co do tych łupków - owszem amerykańce mają technologię do wydobywania tych złóż, ale Polska mogłaby jednak na tym więcej skorzystać, choć też nie wiadomo wiele na ten temat. Jednak skoro wszystkie media trąbią, że praktycznie oddajemy to za darmo, to jest coś na rzeczy.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
khorinis
Doświadczony driver


Dołączył: 20 Lut 2008
Posty: 242


PostWysłany: 18 kwietnia 2010, 17:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Jeszcze dla potwierdzenia: http://sport.onet.pl/pilka-nozna/liga-mistrzow/lm-polfinaly-zgodnie-z-planem-transport-droga-lado,1,3211445,wiadomość.html Moje zdanie jest takie, że Ci którzy mogli to się pojawili. I tyle w tym temacie.

W sumie to dobrze, że Obama nie przyleciał, bo oni i tak mają nas w pupie jak ktoś zauważył, od momentu wyboru go na prezydenta. Gdyby przyleciał to media skupiły by się na nim, a tak to skupiły się na Miedwiediewie czyli pośrednio na budowaniu lepszych stosunków z Rosją, na czym rzeczywiście powinno nam zależeć.

Co do tego gazu z łupków, to chyba nie wiadomo tego na 100 %, więc proponuję powstrzymać się z komentarzami.

_________________
"Człowiek uczy się na błędach" - nie jestem człowiekiem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
«RH» rugger
Doświadczony driver


Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 108


PostWysłany: 18 kwietnia 2010, 18:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

Polskie władze oddały prawa do wydobycia gazu łupkowego amerykańskim koncernom i to znacznie poniżej cen obowiązujących na świecie. Tymczasem rosyjski Gazprom z ogromnymi obawami przygląda się planom eksploatacji tych złóż nad Wisłą.

Już sam fakt, że licencje na wydobycie gazu łupkowego polski rząd odstąpił zagranicznym firmom, zakrawa na kuriozum w skali światowej. Wielu analityków wskazuje bowiem, że państwo uzależnione od dostaw tego surowca z jednego kierunku (tak jak Polska od Rosji) powinno własnoręcznie sprawować pełną kontrolę nad tak cennymi złożami, znajdującymi się na własnym terytorium. Tym bardziej, że w kraju działa wiele przedsiębiorstw, które dysponują odpowiednimi technologiami, zapleczem logistycznym i kadrowym, zdolnym do samodzielnego wydobycia. Dlaczego więc licencje na wydobycie znalazły się w rękach takich firm jak, Exxon, Chevron, Conoco oraz BNK Petroleum czy San Leon Energy? W sumie w rękach amerykańskich firm jest w tej chwili najwięcej, bo aż ponad 30 licencji na odwierty. Amerykanie już rozpoczęli prace. PGNiG i Orlen dopiero mają takie plany.

Co ciekawe sprawa odwiertów wywołuje duże emocje za granicą. „The Economist”, w swej analizie pod koniec ubiegłego roku wskazuje, że polski gaz łupkowy może zmienić układ sił energetycznych w tej części kontynentu i uniezależnić gospodarkę polską od dostaw z Rosji. Nic więc dziwnego, że analitycy Gazpromu spoglądają na inwestycje Polski z zapartym tchem, gdyż mogą one oznaczać, że ze źródeł polskich korzystać będą również inni odbiorcy europejscy, przynajmniej tej części kontynentu. Podobna sytuacja jest na Węgrzech, które również są uzależnione od dostaw z Rosji. Doskonałym przykładem takiej konwersji w systemie dostaw tego surowca są właśnie Stany Zjednoczone, które po tym jak okazało się, że posiadają złoża łupkowe wystarczające na zaspokojenie potrzeb USA na 100 lat, przekształciły nawet swoje terminale LNG z importowych na eksportowe, tak by można było sprzedawać gaz za granicę. Sprawa gazu łupkowego została nawet poruszona na początku roku w specjalnym raporcie, sporządzonym dla Rady Dyrektorów Gazpromu. Zaznaczono w nim, że samowystarczalność USA to jedna z przyczyn pogorszenia bilansów koncernu w ostatnim czasie.

– Kilka lat temu żadna z instytucji nie prognozowała szybkiego wydobycia surowca w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj wszystkie mówią o perspektywach wydobycia gazu łupkowego, które mogą radykalnie zmienić cały światowy rynek gazowy – wyjaśniał na łamach „Kommiersanta” Aleksandr Miedwiediew, wiceprezes Gazpromu.

Co w takiej sytuacji robią polskie władze? Koncernom, które planują odwierty w rejonach występowania gazu łupkowego, przyznawane są licencje po stawkach o wiele niższych niż te obowiązujące na świecie. Niedawno dziennikarze RMF FM dotarli do umów licencyjnych jednego z takich przedsiębiorstw. Wynika z nich, że Polska dostanie w postaci opłaty licencyjnej góra 1 proc. przychodu z wydobycia gazu. ]Dla porównania w USA stawki te wynoszą 20 proc. Nawet przedstawiciele firm wydobywczych przyznają, że stawki te są bardzo niskie. W rozmowie z „The Times” jeden z nich podkreślił, że warunki finansowe w Polsce są wręcz najkorzystniejsze na świecie.

Pokłady gazu łupkowego w Polsce są szacowane na 120 lat zapotrzebowania całego kraju na ten surowiec.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jack Bauer
Moderator


Dołączył: 28 Sty 2009
Ostrzeżeń: 1
Posty: 1146



PostWysłany: 18 kwietnia 2010, 18:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem  

To jest wątek z dyskusją na temat śmierci Prezydenta, czy o gazie łupkowym?
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum TrackMania Poland Strona Główna » Vox Populi » Off-Topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Następny
Strona 15 z 16

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

POWERED BY YARD COPYRIGHT © 2006-2017 TMPL.INFO DESIGNER? JAKI DESIGNER?